Ochotnicza Straż Pożarna

Na terenie gminy funkcjonuje osiem jednostek OSP: Barcino, Biesowice, Kępice, Korzybie, Mzdowo, Podgóry, Przytocko i Warcino. Jednostki OSP Kępice, Korzybie i Biesowice włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wszystkie są Stowarzyszeniami, nad którymi nadzór sprawuje Starosta oraz merytorycznie wspiera Zarząd Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Kępicach, w skład którego wchodzą delegaci poszczególnych jednostek.

Skład Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Kępicach:

  1. Gajek Stanisław – Prezes
  2. Majewska Magdalena – Wiceprezes
  3. Macedoński Andrzej – Komendant gminny
  4. Sylwia Ziemianowicz – Sekretarz
  5. Szczerba Michał – Skarbnik
  6. Miszczyk Jacek – członek Prezydium
  7. Rosiak Krzysztof – członek Prezydium
  8. Bućko Paweł – członek Zarządu
  9. Kozicki Radosław – członek Zarządu
  10. Kropidłowski Jarosław – członek Zarządu
  11. Mondry Mieczysław – członek Zarządu
  12. Mondry Aleksandra – członek Zarządu
  13. Rapta Paweł – członek Zarządu
  14. Stocki Janusz – członek Zarządu
  15. Burdyl Norbert – członek Zarządu
  16. Macedońska Katarzyna – członek Zarządu
  17. Olszyna Jacek – członek Zarządu
  18. Śliwka Stanisław – członek Zarządu
  19. Piątkowski Sławomir – członek Zarządu

Ochotnicze Straże Pożarne to główne siły do zabezpieczenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej naszej gminy. Przygotowane są pod względem fachowym i wyposażenia do działań ratowniczych w zakresie:

  • Zwalczania pożarów zabudowań, lasów, łąk i pastwisk.
  • Zwalczania klęsk żywiołowych i innych zagrożeń.
  • Udzielania pomocy w czasie wypadków drogowych, w zakresie technicznym i usuwania ich skutków oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej rannym i poszkodowanym.

Prezesi jednostek OSP z terenu Gminy Kępice

  1. Śliwka Stanisław – Barcino
  2. Rosiak Krzysztof – Biesowice
  3. Kropidłowski Jarosław – Kępice
  4. Miszczyk Jacek – Korzybie
  5. Bućko Paweł – Mzdowo
  6. Mondry Mieczysław – Podgóry
  7. Rapta Paweł – Przytocko
  8. Burdyl Norbert – Warcino