Dbajmy o bezpieczeństwo

Nad Jeziorem Obłęskim uruchomiono strzeżone kąpielisko. Wypoczywajmy z głową!

Już od minionego weekendu na obłeskiej plaży rozpoczęli dyżury ratownicy. Strzeżone kąpielisko będzie funkcjonować w okresie wakacyjnym codziennie w godz. 10 – 18. – W ostatni weekend z uroków kąpieliska skorzystało już mnóstwo osób. Pogoda sprzyja kąpielom, ale apelujemy o dostosowanie się do podstawowych zasad – uczula Julita Ślusarczyk, ratowniczka.

Kąpielisko zostało podzielone na strefy. Białymi bojkami oznaczono strefę brodzikową dla najmłodszych. Czerwona przeznaczona jest dla osób nieumiejących pływać, natomiast w strefie żółtej kąpią się osoby posiadające już umiejętności i wynosi ona do 4 metrów głębokości. Choć lato dopiero się rozpoczęło, to jednak ogólnopolskie media już informują o wielu utonięciach.  – Dlatego musimy pamiętać o zachowaniu zasad! Przestrzegajmy zapisów regulaminu kąpieliska i pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu – podkreśla Julita Ślusarczyk. – Alkohol jest zmorą wszelkich kąpielisk. Nasze interwencje związane z brawurą po jego spożyciu, to niestety wciąż spory odsetek naszych działań – przyznaje ratowniczka. Co niezwykle ważne, dzieci  do 12 roku życia muszą być pod stałą opieką osoby dorosłej. Nie można dopuścić do sytuacji, że rodzic z oddali obserwuje kąpiące się dziecko. Opiekun powinien być na tyle blisko, aby w sytuacji zagrożenia mógł szybko zareagować.

Ratownicy widząc osoby kąpiące się w poszczególnych strefach, które nie posiadają odpowiedniej dla danej strefy umiejętności, będą zachęcać do jej zmiany. – Prosimy o przestrzeganie komunikatów naszych ratowników. Oni dbają o nasze bezpieczeństwo i komfort wszystkich plażowiczów. Współpracujmy! – prosi Małgorzata Laskowska, prezes Kępickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Atrakcji nad Jeziorem Obłęskim nie brakuje. Funkcjonuje tu wypożyczalnia sprzętu wodnego, m.in. kajaków, czy rowerów wodnych. O czym zatem należy pamiętać? – Obowiązkowo zakładamy kapoki! Zwracamy na to szczególną uwagę i upominamy turystów, aby nie podchodzili do tego tematu zbyt lekkomyślnie. Sprzęt wypożyczany jest osobie pełnoletniej – informuje Julita Ślusarczyk.

Nie tylko odpowiednie zachowanie w samej wodzie jest ważne dla naszego bezpieczeństwie. – Pamiętajmy, że jest wprowadzony zakaz palenia ognisk i grilla na terenie plaży. Tu biegają dzieci, jest mnóstwo osób wokół. To jest realne zagrożenie, że ktoś może wpaść w żar. Wyznaczyliśmy specjalną strefę do palenia grilla i prosimy, żeby się do tego dostosować – mówi prezes Laskowska.  Wyznaczono także specjalną strefę do palenia papierosów.

Lato zapowiada się pięknie. Ośrodek „Sobótka” z pewnością jest idealnym miejscem do wakacyjnego wypoczynku. – Cieszmy się latem i wspaniałymi kąpielami. Przede wszystkim jednak nie zapominajmy o bezpieczeństwie – podkreśla Julita Ślusarczyk.