Dzień wolny? Mamy to w naturze! – cz.3

Zapraszamy do Gminy Kępice na jednodniowe wycieczki. Mieszkańcom okolic podpowiadamy, co warto zobaczyć.

Weekend to doskonała okazja, aby wybrać się na jednodniową wycieczkę z rodziną, czy znajomymi. W wakacyjnym okresie, prezentujemy kilka miejsc w Gminie Kępice, gdzie można aktywnie spędzić czas i zrelaksować się na łonie natury. Gmina Kępice – pięknie z natury!

W dzisiejszym odcinku zachęcamy do odwiedzenia malowniczego Korzybia. To miejsce idealne do aktywnego wypoczynku o każdej porze roku. Od lat przyjeżdżają tu miłośnicy morsowania, wędkowania, grzybobrania, sportu i rekreacji. To właśnie tutaj we wrześniu Gmina Kępice wspólnie z Nadleśnictwem Warcino organizuje słynne Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów. Wokół jeziora odbywa się Bieg im. Elżbiety Garduły – w tym roku blisko 140 biegaczy wzięło udział już w 28 edycji.

Jezioro Korzybskie, choć jest niewielkie, daje wiele możliwości. Znajduje się tutaj piaszczysta plaża, na której możemy zażywać kąpieli słonecznych. Możemy też zagrać w plażową piłkę siatkową, czy skorzystać z siłowni napowietrznej z wieloma urządzeniami. Przy plaży znajdują się także wiaty, pod którymi możemy zorganizować sobie piknik wraz z grillem. W zeszłym roku wykonano tu prace modernizacyjne – powstały m.in. nowe pomosty, z których chętnie korzystają wędkarze.

Będąc nad Jeziorem Korzybskim koniecznie przejdźmy wzdłuż ścieżki przyrodniczej, prowadzącej wokół jeziora. Z tablic informacyjnych wykonanych przez Nadleśnictwo Warcino, dowiemy się o tutejszej florze i faunie. Możemy oddać się błogiemu wypoczynkowi, ale także spacerom na łonie nieskazitelnej przyrody.

Po relaksie, warto obejrzeć kilka innych miejsc. Z pewnością duże wrażenie zrobi odnowiony dworzec PKP, w którym mieści się teraz filia biblioteki. Stacja kolejowa w Korzybiu powstała w 1878 roku, jako pięciokierunkowy węzeł kolejowy. W ostatnich latach budynek dworca podupadł. Ostatecznie został przejęty przez Gminę Kępice, a dzięki pozyskanym środkom, odzyskał blask i spełnia nowe funkcje. Co ważne, teraz turyści chcący wypoczywać w Korzybiu, mogą wynająć tu pokoje. To idealne rozwiązanie np. dla grzybiarzy, którzy mogą spędzić tu weekend oddając się swojej pasji w pięknych i obfitych w runo leśne lasach. Ważny link: https://kepice.naszabiblioteka.com/noclegi

Będąc w okolicach dworca, warto zwrócić uwagę na kolejową wieżę ciśnień. Umiejscowiona jest przy węźle kolejowym linii Słupsk- Szczecinek. Została zbudowana w 1878 roku.

Korzybie znane jest także kajakarzom, którzy chętnie przepływają m.in. szlakiem rzeki Wieprzy. Odnajdziemy tu zatem przystań kajakową oraz infrastrukturę, dzięki której zregenerujemy siły przed dalszą wyprawą.

Korzybie i jego okolice to miejsce idealne na krótki, acz intensywny wypoczynek w wielu dziedzinach. Z pewnością każdy, kto lubi naturę, znajdzie tu coś dla siebie o każdej porze roku.

Zapraszamy do Gminy Kępice. Dzień wolny? Mamy to w naturze!