„LOWE. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.”

Gmina Kępice realizuje bardzo ciekawy projekt dla mieszkańców naszej gminy. Zakłada on przeprowadzenie wielu szkoleń, organizację interesujących wyjazdów i edukację w wielu dziedzinach. O kolejnych etapach realizacji projektu w trudnym czasie pandemii rozmawiamy z Aleksandrą Christyniuk z Urzędu Miejskiego w Kępicach.

Gmina Kępice od jesieni realizuje projekt LOWE –  Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w ramach którego odbywa się wiele ważnych szkoleń i warsztatów. Kto uczestniczy w projekcie i z jakiego zakresu prowadzone są zajęcia?

– Projekt jest skierowany do osób powyżej 45 roku życia. Zaplanowaliśmy wiele działań dla mieszkańców, ale ze względu na pandemię koronawirusa realizujemy obecnie pewien zakres. Z uwagi na obostrzenia, nie możemy organizować szkoleń w większych grupach, maksymalnie w warsztatach może brać udział do 5 osób. To znacznie zmieniło nasze plany. Na razie odbywają się zajęcia z języka angielskiego, w małych grupkach. Uczestnicy podzieleni są na trzy poziomy zaawansowania – podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany. Zachęcamy osoby, które chciałyby się uczyć tego języka do zgłaszania się, jeśli będą chętni – możemy zorganizować kolejne grupy. Co ważne, w okrojonym zakresie odbywają się także inne zajęcia. W ramach projektu kupiliśmy m.in. bardzo ciekawe gry planszowe i integracyjne. Wszystkich chętnych do udziału w grupie zajęciowej zapraszamy do kontaktu z personelem LOWE.

Projekt zakłada, że uczestnicy będą mogli skorzystać z wielu szkoleń, wyjazdów i zajęć integracyjnych. W obecnej sytuacji może być trudno z ich pełną realizacją. Czy planujecie jakieś zmiany?

– Tak, czekaliśmy z decyzjami do ogłoszenia zniesienia niektórych obostrzeń. Okazało się, że rząd zdecydował o ich utrzymaniu, dlatego nie możemy rozpocząć kolejnych zajęć. W planach mamy m.in. zajęcia kulinarne pod hasłem „Smak kultury”, podczas których uczestnicy będą poznawali kuchnie różnych stron świata, zajęcia „Nie z nami te numery”, podczas których dowiemy się, jak nie dać się oszukać, zajęcia komputerowe, z pierwszej pomocy, z savoir vivre oraz wyjazdy do teatru.  Liczymy się z tym, że część zajęć odbędzie się późnej niż planowaliśmy albo w innej formule, część być może zmodyfikujemy. Właśnie pracujemy nad zmianami. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze.

Zainteresowanie projektem jest bardzo duże. Zgłosiło się ponad 70 chętnych. Co może im pani powiedzieć na temat rozpoczęcia kolejnych zajęć?

– W przyszłym tygodniu będziemy dzwonili do osób, które zgłosiły swoje deklaracje. Będziemy informowali o zmianach, pytali jeszcze raz, w jakich zajęciach zechcą wziąć udział – oczywiście przy zachowaniu rygoru sanitarnego. Jak tylko wytyczne się zmienią i będą osoby chętne – na pewno szybko ruszymy z zajęciami. Mamy świetnych trenerów, którzy także chcieliby już rozpocząć zajęcia.

Fot. Zajęcia odbywają się w wyremontowanej sali w budynku dawnego gimnazjum w Kępicach.