„Sobótka” z naturalną energią

Ośrodek Wypoczynkowy „Sobótka” w Obłężu będzie czerpał energię z natury. Inwestycja jest już w fazie realizacji.

Na terenie ośrodka właśnie trwają prace związane z budową mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jej koszt w wyniku przeprowadzonego przetargu wyniesie nieco ponad 200 tysięcy złotych. – Aż 85 procent wartości inwestycji zostanie pokryte z dofinansowania uzyskanego za pośrednictwem Słowińskiej Grupy Rybackiej – informuje Karolina Brzezińska – Ugorek z kępickiego magistratu. Na tę chwilę Wykonawca już zamontował panele fotowoltaiczne na specjalnych konstrukcjach na działce przyległej do ośrodka. – Obecnie trwają prace przyłączeniowe oraz procedury z firmą energetyczną – wyjaśnia Danuta Terpiłowska, inspektor nadzoru. Po ostatecznym uruchomieniu instalacji, energia pozyskiwana za pomocą instalacji będzie zasilać zabudowania ośrodka. – Zależy nam na wykorzystaniu warunków naturalnych do pozyskania energii. Ośrodek „Sobótka” to idealne miejsce do realizacji takiej inwestycji – mówi Magdalena Majewska, Burmistrz Kępic. – Znajduje się tu Centrum Edukacyjno – Kulturalne, bosmanat, przystań kajakowa, otwarta strefa aktywności – wszystko to już niebawem funkcjonować będzie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Ponadto w ramach projektu przewidziano cele edukacyjne. – Będziemy chcieli promować pozyskiwanie energii przy pomocy paneli fotowoltaicznych wśród naszych mieszkańców. Dlatego planujemy organizację spotkań i szkoleń, podczas których fachowcy będą przedstawiać zalety takich instalacji ekologicznych – wyjaśnia Karolina Brzezińska – Ugorek. Inwestycja w Obłężu nie tylko przyczyni się do pozyskania energii naturalnej, ale co ważne będzie miała istotny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacyjnych ośrodka.

Działanie „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej” objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”