Ważny dzień

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Właśnie przekazaliśmy sprzęt.

Do świetlic i filii bibliotecznych w naszej gminie, właśnie trafił nowy sprzęt. – To między innymi stoły bilardowe, stoły do gry w piłkarzyki, cymbergaje, darty i stoły do ping ponga. Mają one służyć integracji społecznej oraz zapewnić osobom z niepełnosprawnościami możliwość atrakcyjnego i aktywnego spędzania czasu – wyjaśnia Marzena Piszko – Bojaryn, koordynator ds. dostępności. Sprzęt został przekazany do 17 miejscowości naszej Gminy. Jego zakup został współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”

W poprzedniej edycji tego projektu, osoby z niepełnosprawnościami mogły korzystać ze wsparcia psychologa. Z wielu rozmów wynikało, że brakuje im kontaktu z innymi ludźmi, a długotrwałe okresy  izolacji spowodowały negatywne skutki emocjonalne i zdrowotne – mówi Aleksandra Christyniuk, autorka projektu. – Zakupiony sprzęt jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie i ma przyczynić się do zniwelowania tych problemów – dodaje.

Mamy nadzieję, że zakupiony sprzęt zachęci do wyjścia z domów, wspólnych spotkań i wzajemnej integracji całej społeczności gminy.